Ač zpočátku inspirováni reprapovými tiskárnami, tvůrci Ultimakeru se rozhodli jít vlastní cestou – a ta se vyplatila. Dnes je tato značka stolních tiskáren známá po celém světě, postupně získala řadu ocenění i širokou, mezinárodní komunitu uživatelů. Ultimaker konečně získal oficiální české zastoupení, takže jsme neváhali a připravili pro vás redakční test nejoblíbenějšího modelu.
Kapitoly:
- Ultimaker vs. RepRap, elegantní design, parametry, materiálový univerzál
- Možnosti připojení, Cura a YouMagine, příprava a průběh 3D tisku, hodnocení
Zkuste to bez drátů, milý Marconi
Proslulá rada Járy Cimrmana vytane na mysli, začnete-li hledat síťové komunikační připojení. Kromě tradiční paměťové karty najdete vzadu USB port, díky kterému můžete tiskárnu (s trochou pátrání a šikovnosti) do síťového prostředí připojit sami – třeba s cloudovou platformou 3DPrinterOS či oblíbeným řešením OctoPrint. Na WiFi a malou kamerku pro možnost vzdáleného sledování a ovládání tisku snad tvůrci nezapomenou u příštího modelu. Do ne úplně nejnižší ceny zařízení by se je nejspíš podařilo schovat. Tiskárnu kromě obligátních Windows a Mac OS připojíte také k Linuxu.
Univerzální Cura a komunitní YouMagine
Ultimaker nevložil do rukou uživatelů stolních 3D tiskáren pouze zajímavý hardware. Bezplatná aplikace Cura, dostupná všem zájemcům pod otevřenou licencí, patří – spolu s konkurenčním Slic3rem – mezi nejoblíbenější univerzální aplikace uživatelů tiskáren na tavené termoplasty. Nabízí snadno přístupné prostředí pro přípravu trojrozměrného modelu na tisk. Při našich testech jsme využívali osvědčenou verzi 15.04, která kromě tiskáren Ultimaker přímo podporuje i další rozšířené značky. Novou krev do žil přináší verze 15.06 s kompletně přepracovaným, vzdušným uživatelským prostředím, se systémem zásuvných modulů, s jednodušším nastavením kvality tisku pro začínající tiskaře, optimalizovaným generátorem tiskových podpor či lepším zobrazováním na monitorech s velmi vysokou hustotou bodů.
Společnost Ultimaker ale nekončí jen u vzájemně provázaného softwaru a hardwaru, ale nabízí také uživateli tolik vítané služby, včetně YouMagine.com. Portál sdružuje návrháře více jak deseti tisíc modelů s širokou komunitou profesionálních i amatérských 3D tiskařů. Umožňuje stáhnout si a vytisknout modely i bezplatně, pod otevřenou licencí.
K tisku připravit, pozor…
Aplikace Cura ve verzi 15.04 nabízí podrobná nastavení tisku i řadu ryze expertních voleb (skrytých v menu před začátečníky). Tvůrci Ultimakeru se rozhodli jít cestou zjednodušení. Zvolíte-li jako tiskárnu Ultimaker 2, řada voleb v prostředí aplikace zmizí – od teplot trysky či podložky po kompenzaci toku materiálu – a zůstanou jen základní nastavení. Na jednu stranu je to praktické – většina zákazníků s originálním materiálem a bez hlubších znalostí se nebude přemírou voleb trápit a v případě potřeby najdou volby teploty v menu tiskárny. Na druhou není úplně komfortní tyto volby přizpůsobovat ručně až se zahájením tisku na malém LCD displeji ve víceúrovňovém menu.
Materiálu PLA, který jsme měli k dispozici pro test, spodní výhřev od podložky příliš nesvědčil – a ani jej (na rozdíl od více se smršťujícího ABS) nutně nepotřebuje. Potvrdilo se to například na dvou stejných modelech s vynášením přesahů pod většími úhly bez podpor (viz obrázek), kdy spodní výhřev zhoršil kvalitu výsledného modelu. Pro stříbrnou strunu PLA jsme tak využili možnost vypínat vyhřívání podložky a aplikovali přiloženou modrou pásku pro lepší přilnavost první vrstvy. Při tisku testovacích modelů jsme se pak obešli bez tisku platformy (raft) pod modelem.
Aplikace Cura s Ultimakerem nadmíru rozumí. Jak by také ne, přímo se doplňují a jsou spolu testovány stejným výrobcem. U více 3D modelů rozmístěných na podložce lze například zvolit postupný tisk. Modely jsou pak dokončovány postupně, hlava mezi nimi nepřejíždí v každé vrstvě a kvalita povrchů tím jen získává.
Kultivovaný tisk zaměřený na detaily
Tichý a přesný mechanický chod tiskárny nadchne a svádí k dlouhým pohledům na vznikající model. Rušit vás bude jen dvojice miniaturních větráčků, případně odér taveného plastu. Silnou stránkou Ultimakeru je prostorová přesnost, začínající u velmi jemných a precizně kladených vrstev v řádu desítek mikronů a končící u jednolitých a pohledově atraktivních povrchů s příjemnou strukturou. U jiných modelů zase potěšily drobné povrchové detaily, které neměly tendenci se slévat či ztrácet.
Kde jsme se stříbrnou strunou z PLA, která zvýrazňuje jemně provedené detaily, ale také všechny nežádoucí deformace, zůstali za očekáváním, byla celková kvalita přesahů a přemostění vynášených bez podpor. Odstraňování podpor z výtisků je nevděčná práce a ne vždy se obejde bez následků na povrchu modelu, schopnost tiskárny poradit si i ve větších úhlech bez podpor proto považujeme za důležitý parametr. Rušivé byly občasné výtoky materiálu mimo povrch modelu (například při rychlých přejezdech trysky u složitějších modelů a při tenčích vrstvách), s těmi si ale poradí chvilková práce s nožíkem na závěr. Je také možné pracovat s expertními nastaveními podle konkrétního materiálu.
Podle preferencí i použitého materiálu můžete u skleněné podložky sami zvolit, zda sáhnete po tradiční modré pásce a podložku necháte studenou, nebo sklo opatříte tenkou vrstvou lepidla (či kaptonovou fólií apod.) pro zvýšení přilnavosti první vrstvy a využijete příhřevu až na maximálních 100 °C. Pokud podložku správně vyrovnáte s pomocí průvodce a kousku papíru, bude množství zdeformovaných či předčasně odlomených modelů malé. To vše při relativně snadném odebírání modelu po zchlazení.
Hodnocení redakce
Ultimaker 2 patří mezi stolní tiskárny, se kterými bylo opravdu příjemné pracovat. Zařízení snadno zprovozní i začátečníci, přesnost a univerzálnost naopak potěší pokročilejší uživatele. Kvalita tisků je na vysoké úrovni – i přes námi zaznamenané rezervy, které zřejmě zvýraznil konkrétní použitý materiál. Komfortní doprovodný software i služby výrobce přijdou vhod jak movitějším nadšencům či modelářům, tak i všem, kdo hledají elegantní a komfortní tiskárnu třeba do ateliéru.
+ Vysoká přesnost, kultivovaný chod
+ Pohodlné uvedení do provozu i příprava tisku
+ Elegantní zpracování
+ Širší volba materiálů (PLA, ABS, CPE)
– Vyšší cena
– Bez integrovaného ovládání na dálku v síťovém prostředí
– Rezervy při tisku z PLA u převisů a přemostění