Zortrax M200: Spolehlivý a přesný dříč (recenze 3D tiskárny)

Sdílejte článek přátelům →

Na začátku stála v roce 2013 úspěšná kampaň na komunitním Kickstarteru, která přilákala drobné investory i pozornost odborné veřejnosti. Na konci je tiskárna s velmi kvalitním a spolehlivým tiskem, která si získala renomé po celém světě a dodnes přináší polskému výrobci velmi zajímavé výdělky. Jak si poradila s nástrahami našich testovacích modelů? Na závěr budeme hodně chválit, ale cestou se nevyhneme ani pihám na kráse.

Kapitoly:

  1. Konstrukce a parametry tiskárny, podložka a práce se špachtlí
  2. Připojení, umístění, příprava a tisk modelů, kvalita tisku, hodnocení

O redakční otestování Zortraxu jsme velmi stáli již od letošního 3Dexpa. Zde tato (na pohled až nenápadná) tiskárna zvítězila ve velkém srovnávacím testu a stačila zaujmout i publikum v sále živou ukázkou. Hned po vybalení – v našem případě již zaběhnutého zařízení – a zkalibrování podložky pomocí trojice šroubů a poloautomatického průvodce bylo jasné, že máme co do činění s velmi solidně zkonstruovaným zařízením.

Připomeňte si video, se kterým polský tým vývojářů bojoval v roce 2013 o přízeň komunity drobných investorů na Kickstarteru:

Nenápadný, ale bytelný

Přesně tak působí typ M200. O kovový rám otevřené skříně se nemusíte bát opřít (a že to budete potřebovat, viz níže). Nebudete se prát ani s dvířky a poklopy. Jde přeci jen o koncepčně starší zařízení, které ještě neřešilo uzavření stavební komory z důvodů hluku, nebezpečných zplodin nebo udržení tepla. Cívka se nasazuje zezadu, což vás trochu zdrží, snažíte-li se trefovat do vodiče struny po hmatu. Další ovládací prvky už naštěstí najdete po ruce: vypínací tlačítko zboku (využijete jej i pro nouzové zastavení tisku), podsvícený textový panel s rotačním ovladačem zepředu.

K rozměrné podložce je velmi dobrý přístup zepředu i ze stran. Se stavební plochou 200 × 200 mm se také nemusíte bát, že by se vám na ni nepodařilo umístit většinu běžných modelů. A že se dodnes rádi díváte, jak model po vrstvách vzniká? Tiskárna má vlastní přisvícení, takže ani v tmavé místnosti nepřijdete o nic důležitého.

K 3D tiskárně Zortrax M200 dostanete originální aplikaci Z-Suite a využijete výhradně originální tiskové struny (foto: Zortrax)
Je-li horší spolehlivost řady stolních tiskáren jednou z hlavních brzd jejich většího nasazení v ateliérech, dílnách a konstrukčních kancelářích, dokáže Zortrax M200 s příslušenstvím nabídnout přímočaré a funkční řešení (foto: Zortrax)

Parametry 3D tiskárny

Tisková technologie: LPD (Layer Plastic Deposition)
Stavební prostor: 200 × 200 × 180 mm
Standardní tloušťka vrstev: 0,09–0,4 mm
Minimální tloušťka stěny: 0,4 mm (optimálně 0,8 mm a více)
Průměr trysky: 0,4 mm
Extrudér: max. 380 °C
Podložka: perforovaná, vyhřívaná (max. 110 °C)
Materiál: Z-Filament (pouze vlastní) – Z-ABS, Z-Ultrat, Z-HIPS, Z-Glass
Průměr struny: 1,75 mm
Konektivita: SD karta
Software: Z-Suite (vlastní)
Podporované formáty dat: STL, OBJ, DXF
Podporované platformy: Windows XP a novější, Mac OS X
Požadovaná okolní teplota: 15–35 °C
Rozměry zařízení: 345 × 430 × 430 mm (i s cívkou)
Hmotnost zařízení: 16 kg
Udávaná spotřeba: cca 190 W
Orientační cena (7/2015): 55 539 Kč
Web výrobce: Zotrax.com
Do testu půjčila společnost: 3Dees.cz

Podrobnější zhodnocení kvality tisku najdete v další kapitole, ale snad i z obrázků bude zřejmé, jak detailní jsou modely s vrstvou 0,09 mm
Podrobnější hodnocení kvality tisku najdete v další kapitole, ale snad i z obrázků bude zřejmé, jak detailní jsou modely s vrstvou 0,09 mm (model: #3DBenchy od CreativeTools)

Bez špachtle to nepůjde

Neobvyklý přístup zvolili konstruktéři u perforované kovové podložky, která má své zastánce i odpůrce. Díky síti malých otvorů a výhřevu pomáhá udržet podpůrnou platformu – i na ní tištěný model – velmi pevně přichycené. Riziko kroucení rohů větších modelů či utržení těch malých od podložky je zde minimalizováno. Nemusíte se ani starat o časté tištění, kousky zataveného plastu v dírkách nevadí, zbytek oškrabete.

Kovová perforovaná podložka udrží vytištěnou platformu a na ní takřka jakýkoli model, jen potřebujete špachtli na oddělení modelu
Kovová perforovaná podložka udrží vytištěnou platformu (raft) a na ní takřka jakýkoli model, po skončení tisku ale využijete ochranné rukavice a špachtli na oddělení modelu i platformy

Spolehlivost je zde nicméně vykoupena obtížným odstraňováním modelu od vytištěné platformy. Zejména u větších modelů je odlamování s pomocí dodávané ostré špachtle poměrně náročné a výrobcem doporučené rukavice u toho rozhodně nejsou pro parádu. Nic, co bychom doporučili třeba pěstěným dámským ručkám v ateliéru. Vlastní odříznutí platformy od podložky už tak složité není, špachtli to po kovu jede o poznání lépe. Ke každému tisku si tedy rovnou připočtěte materiál a čas na tisk platformy i ne zcela barevně stejnorodý spodní povrch výtisků (patrný třeba u černého materiálu).

V produkčním prostředí, kde chcete mít jistotu, že spustíte tisk a v klidu odcházíte na pár hodin pryč, abyste se vrátili a našli hotový model tam, kde má být, je tento přístup velmi praktický. Stejně tak ale nepochybujeme o rezervovaném postoji hobíků a kutilů, kteří si užívají tisku na sklo s lepidlem či kvalitní kaptonovou fólii, aby po zchládnutí podložky model snadno odloupli rukou – a s čistým spodním povrchem. Jenže, ruku na srdce, u Zortraxe opravdu nemusíte čekat, jestli se první vrstva chytne či neznečistí nějakým tím zbytkem z povrchu trysky. A tento argument v produkčním prostředí zřejmě převáží nad trochou toho nepohodlí na závěr.

Zotrax disponuje otevřenou kovovou konstrukcí s dobrým přístupem k výtiskům, na čelní straně najdete jednoduchý textový displej s ovládáním
Zotrax M200 disponuje otevřenou kovovou konstrukcí s dobrým přístupem k výtiskům, na čelní straně najdete jednoduchý textový displej s ovládáním (foto: Zortrax)

Pokračování recenze, hodnocení »

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA